6 designerskich rozwiązań na dobry sen

Jeśli potrzebujesz kolejnego pretekstu, by przerobić wystrój swojej sypialni, oto i on: wpłynie to korzystnie na twoje zdrowie. „Kiedy oceniam warunki snu, biorę pod uwagę wpływ 4 z 5 ludzkich zmysłów” – mówi Michael Breus, ekspert od snu i autor książki „Potęga Kiedy”. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak urządzić swoje wnętrze, żeby wreszcie się wyspać.

Światłoszczelne zasłony

Breus twierdzi, że aby zagwarantować sobie dobry sen, należy jak najbardziej zaciemnić sypialnię, gdyż melatonina, hormon snu, ujawnia się tylko w ciemnościach. Zainwestuj więc w gustowne światłoszczelne zasłony.

Wyrzuć elektronikę z sypialni

Telewizor i splątane kable przy łóżku nie są ani estetyczne, ani dobre dla twojego snu. Badania przeprowadzone przez Narodową Fundację Snu wykazały, że oglądanie telewizji i korzystanie z innych elektronicznych urządzeń przed snem utrudnia nam zasypianie. Trzymaj więc urządzenia elektroniczne poza sypialnią i zastąp je ładnymi akcesoriami i budzikiem.

Kup wiatrak

Im ciszej jest w pokoju, tym nasz słuch staje się bardziej wyczulony na dźwięki. Niewielki hałas emitowany przez wiatrak zagłuszy te dźwięki, które mogłyby nas rozpraszać, i ułatwi zasypianie. Wiatrak jest również urządzeniem wyjątkowo użytecznym, zwłaszcza podczas letnich upałów.

Wymień żarówki

Wymiana oświetlenia również korzystnie wpłynie na proces zasypiania. „W mojej sypialni znajdują się specjalne żarówki, które filtrują nadmiar światła zapobiegający produkcji melatoniny” – twierdzi Breus. Jasność takich żarówek znacznie różni się od mocy typowych modeli.

Uczyń swoje łóżko bardziej luksusowym

Twoje łóżko zasługuje na odrobinę uwagi, zarówno z dekoratorskiego, jak i zdrowotnego punktu widzenia. „Jeśli budzisz się obolały ponad 3 dni z rzędu i nie jest to wynik treningu, być może nadszedł czas na nowe łóżko”, twierdzi Breus, który zaleca wymieniać materac co 8 lat oraz poduszki co 18-24 miesiące.

Stwórz spa w swojej sypialni

Spryskując sypialnię naturalnym zapachem lawendy, możesz zamienić to wyjątkowe pomieszczenie  w kojącą przystań dla swoich zmysłów. „Badania kliniczne udowadniają, że aromaterapia pomaga zasnąć”, mówi Breus. Zapach lawendy lub jagodlinu wonnego (ylang-ylang) „pomaga mięśniom się zrelaksować i przygotować ciało do snu”.

Dodaj komentarz