Wybieramy idealne meble ogrodowe

Z pewnością pamiętacie te czasy, kiedy jedyną opcją na udekorowanie ogrodu były tradycyjne meble wiklinowe albo plastik, o mało zróżnicowanym wzornictwie. Jeszcze pod koniec lat 90. wybór był bardzo niewielki, a architekci wnętrz i projektanci swoją uwagę koncentrowali na przestrzeniach wewnątrz domu. Obecnie obserwujemy dużą zmianę. Fachowcy operują nawet terminem wnętrze ogrodowe, co oznacza, że także i nasza wydzielona strefa mieszkalna na tarasie lub ogrodzie podlega prawom, które rządzą wystrojem wnętrz. To bardzo dobra nowina, ponieważ wreszcie mamy możliwość poeksperymentowania z kolorami, fakturami i materiałami, tak aby stworzyć niezwykły, klimatyczny zakątek do spotkań i wypoczynku.

Na co zwrócić uwagę?

Meble a otoczenie

Niektórzy z nas są szczęśliwcami, którzy posiadają dostęp do dużego przydomowego ogrodu, albo tarasu, a czasami obu. Wybierzmy maksymalnie kilka punktów, gdzie chcielibyśmy wydzielić przestrzeń mieszkalną, czy wypoczynkową, ale uważajmy, żeby nie zakłócić delikatnego balansu, szczególnie jeśli ogród jest głównie dedykowany roślinom. Najlepiej, gdy meble będą stały w miejscu, gdzie drzewa i krzewy stanowią otoczenie, a nie centralny punkt uwagi. Unikajmy stawiania ich tam, gdzie będziemy prowadzić aktywnie prace ogrodnicze, albo w bezpośrednim sąsiedztwie szpaleru ozdobnych drzewek lub krzewów.

Duży taras też jest wspaniałą sprawą, bo jest w swoim surowym stanie przestrzenią zupełnie niezabudowaną, dużo bardziej przychylną naszym projektowym kaprysom. Oceńmy na sam przód nasłonecznienie. Czy podczas upału będziemy mieli zacienienie, czy musimy sami osłonić się przed prażącym słońcem? Drugą ważną rzeczą jest łatwa komunikacja wzdłuż tarasu, niezastąpiona podczas licznych przyjęć i imprez na świeżym powietrzu. Taras daje nam także mnogość aranżacji. Jako, że zaczynamy od pustej przestrzeni. Możemy wprowadzić tu styl marokański, orientalny, śródziemnomorski, wyspiarski, romantyczny albo minimalistyczny, industrialny. Nie bójmy się także łączyć konwencji, mieszać stylów. Ważne aby całość podobała nam się i ubogacała naszą zewnętrzną przestrzeń domową.

Jaki materiał sprawdzi się najlepiej?

Obecnie firmy meblowe dają nam bardzo szeroki wybór materiałów, z których mogą być wykonane meble ogrodowe i do przestrzeni zewnętrznych. Najbardziej popularne wśród zarówno designerskich kolekcji, jak i sieciowych marketów są meble z technorattanu. Technorattan to sztuczna, polietylenowa wersja tradycyjnego tworzywa produkowanego z palmy rattanowej. Jest jednak bardzo estetyczny w wyglądzie, i łatwy w utrzymaniu.

Kolejnym materiałem, z którego mogą wykonane być meble ogrodowe jest drewno. Dobrze znane jako materiał mebli domowych, sprawdza się również na zewnątrz. Ze względu na doskonałe właściwości eksploatacji, obecnie modne jest drewno egzotyczne, w szczególności teak. Musimy tylko pamiętać, że meble wykonane z takiego tworzywa trzeba koniecznie zabezpieczyć na przykład poprzez olejowanie, które dodatkowo je zaimpregnuje, uchroni przed zniszczeniem.

Tradycyjnie mamy też meble metalowe, stalowe lub z aluminium. Warto jednak zaznaczyć, że stal jest materiałem zimnym i mało zachęcającym, także i w tym przypadku dobrze jest zainwestować w tekstylia.

Jeszcze nowszym pomysłem, podjętym zarówno przez firmy meblarskie jak i entuzjastyczną społeczność internetowych blogerów, są zestawy mebli ogrodowych zrobione z palet drewnianych. Trzeba przyznać, że wyglądają naprawdę efektownie, wygodnie, klimatycznie, i można je zaaranżować totalnie pod nasze dyktando, zaczynając od pomalowania na dowolnie wybrany kolor. Są także zgodne z nowoczesnym trendem loftowym i doskonale będą wkomponowywać się w przedłużenie stylistyki takiego właśnie wnętrza. Ale z powodzeniem odnajdą się w klimacie pacyficznym, czy rustykalnym. Wszystko zależy od naszej inwencji.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *