Urocza sielanka, czyli styl angielski

Styl angielski jest trochę retro, trochę podobny do stylu prowansalskiego, ale na pewno w dalszym ciągu stanowi niebanalną i oryginalną opcję aranżacji naszego wnętrza. Jego motywem rozpoznawczym jest wszechobecna biel, i mnóstwo kwiatów, malowanych i umieszczanych na znacznej ilości powierzchni. Czasami lubi elementy kolonialne, ale całość jest lekka i zwiewna, a przy tym przypomina o rustykalnym klimacie, o którego zachowanie dba się w wielu angielskich domach, modnie usytuowanych na wiejskich peryferiach.

Swoją przygodę ze stylem angielskim zacząć powinniśmy od angielskiej definicji przytulnej chatki, cottage. Takie chatki mają wielowiekową tradycję. Te najbardziej stylowe często powstawały bez poziomowania, z lokalnie dostępnego kamienia, i były budowane przez mniej zamożną część społeczeństwa. Często zawierają w sobie powierzchnie i schowki gospodarcze, jak np. schowek na zboże, co dodatkowo czyni z nich nietypowe przestrzenie, ciekawe do aranżowania. Często także widzimy elementy drewnianej konstrukcji, jak masywne belki spod strychu. Drugim elementem definiującym styl angielski, są dworki i rezydencje. Z obowiązkowo idealnie utrzymanym trawnikiem, białymi meblami w stylu kolonialnym lub francuskim, i z obowiązkową wanną na lwich nóżkach. Wspólne elementy tych obu miejsc na zawsze zdefiniowały styl określany w wystroju wnętrz jako angielski.

Obecnie pojawia się wiele propozycji w sklepach, które od dobrych ośmiu lat zachwycają się romantyczną sielanką panującą w tych wnętrzach. Kwieciste tapety na przykład, są już klasyką, tak jak i meble w białym, matowym kolorze. To samo tyczy się dekorowanych porcelanowych talerzy przywieszonych na ścianie, czy ręcznie haftowanych obrusów i serwet. Bukiet peonii także znamy już bardzo dobrze i zaadoptowaliśmy z powodzeniem do ozdoby jadalni. Ale warto także nadmienić, że styl angielski to także kolekcjonowanie nietypowych przedmiotów, bibelotów, które w całym tym licznym gronie ozdabiają nasze szafki i toaletki. Rzeźbione ramki na zdjęcia, które malowniczo zerkają z półek, A całość wieńczą spójne kwieciste wzory. W wersji odświeżonej mamy także na przykład inspirujące drewniane tabliczki, każda z napisem, który jest inny, ale wszystkie w myśl powiedzonka: Home Sweet Home, wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *