Tarasy kompozytowe. Lepsze od drewna?

W obecnym czasie, kiedy na dobre przyzwyczailiśmy się do tarasów z płytkami gresowymi i pomysł ten wydaje nam się coraz bardziej ograny, na popularności zyskują tarasy drewniane albo, nieco łatwiejsze w eksploatacji, tarasy kompozytowe. Co sprawia, że zyskały aż tak znaczną grupę swoich zwolenników?

Kompozytowe, czyli…

Podstawowym tworzywem, z jakiego składają się panele tarasu kompozytowego jest mączka drzewna pomieszana z polichlorkiem winylu, czyli, popularnym na przykład w produkcji okien, PCV. Same listwy do złudzenia przypominają listwy drewniane, ale są puste w środku, co niespecjalnie wygląda. Dlatego producenci oferują nam także szereg list wykańczających, aby nasz taras zyskał schludny wygląd.

Dlaczego nie drewno?

Drewno jest bardzo przyjaznym człowiekowi materiałem. Wprowadza dobrą, organiczną atmosferę do każdego pomieszczenia, w którym się znajduje, dodatkowo chroniąc przed wyziębieniem ścian, zatrzymując ciepło wewnątrz tegoż pomieszczenia. Jednak musimy pamiętać, że kiedy użytkujemy drewno w przestrzeniach zewnętrznych, wówczas musi być regularnie konserwowane, i np. olejowane w celu jego impregnacji przed deszczem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dlatego taras drewniany będzie od nas wymagał więcej poświęceń w jego utrzymaniu, niż taras z tworzywa kompozytowego.

Ile taka przyjemność?

Według portali poświęconych budowlance i remontom, ceny paneli kompozytowych na taras koszty całości instalacji do kosztów eksploatacji jednoznacznie przemawiają za posiadaniem tarasu kompozytowego. Koszt podbudowy, w której skład wchodzą podbudowa, płyta betonowa, legary to łącznie około 1900 zł, a koszt warstwy wierzchniej waha się w zależności od profilu deski. W przypadku paneli o profilu pustym wynosi on do około7100 zł z robocizną wliczoną w opłatę, ale w przypadku desek pełnych, które nie są właśnie z racji ceny aż tak popularne koszt może sięgnąć 10 000 zł. Jednak większość użytkowników tarasów kompozytowych jednomyślnie zgadza się, że bezproblemowa eksploatacja i niezwykle dekoracyjny wygląd podłoża szybko wynagradza początkowe wydatki.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *