Wnętrza zen: na przekór maksymalizmowi

home-designing.com

Jeszcze nie tak dawno chcieliśmy, by nasze wnętrza były pełne ekspresji, która wyraża się zderzeniem faktur, kolorów, tworzyw i motywów. Szokujące, niemalże neonowe przestrzenie były tym, co nas zachwycało. Ale od niedawna pojawił się nowy trend, po który sięgamy coraz częściej. Są to wnętrza urządzane zgodnie z filozofią zen. Dlaczego są takie wyjątkowe?

Główną zasadą zen jest: pozostań spokojnym niezależnie od okoliczności. Jest to filozofia, która proponuje nam umiar, życie w równowadze, brak impulsywnego działania, i koncentrację na budowaniu harmonii z innymi, naturą i otoczeniem. Zen mówi także, że każde działanie powinno być czymś usprawiedliwione, aby mieć rację bytu. Wnętrza zen są tak jakby wizualnym przejawem tych zasad.

Po pierwsze, nie ma tu zbędności przedmiotów i mebli. Czysta, niezapełniona, harmonijna przestrzeń jest nadrzędną wartością. To ona nadaje wnętrzu lekkości. Czasami we wnętrzach zen środek pomieszczenia jest celowo pozostawiany pusty, a przy ścianach znajdują się tylko niewielkie meble, jak małe stoliki, czy komody, które zawsze czemuś służą. Masywne, zwracające na siebie uwagę meble są nieuwzględniane w kompozycji. Wszystko ma być w harmonii, ze sobą nawzajem, oraz z mieszkańcami przestrzeni.

Drugą istotną sprawą jeżeli chodzi o wnętrza zen jest umiar barw, kształtów i deseni. Ściany pozostawione w kolorze białym wpuszczają do pomieszczenia zaskakująco więcej światła, a jasne zasłony dają wrażenie przewiewności wnętrza. Drewno, z którego wykonane są meble często zabezpieczone jest tylko bezbarwnym lakierem, aby zachować jego surowy, naturalny charakter. Jedyny kontrast, który spotkamy gdzieniegdzie we wnętrzach w stylu zen to ten z czernią. Pojawia się ona na przykład w formie płyt ceramicznych i okapu w kuchni, czy czarnych framug i elementów oświetlenia wnętrza. Także w łazience dominują elementy drewniane i w bieli.

Jeżeli chcemy natomiast czymś przyozdobić minimalistyczną przestrzeń wnętrza, to idealne będą w tym celu małe formy, jak pojedyncze świeczniki, kamienne rzeźby czy miniaturowe kompozycje roślinne w szkle. W ogródku czy na balkonie idealnie w konwencję wpasują się drzewa i krzewy bonsai.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *