Jak ładnie wieszać obrazy i zdjęcia?

mychicadventure.com

Zastanawialiście się kiedyś, co sprawia że niektóre domowe galerie zdjęć i obrazów wywołują w nas niesamowity zachwyt, a inne są po prostu ładne i tyle? Otóż odpowiedź na to pytanie brzmi: sposób rozmieszczenia elementów. Możemy oczywiście powiesić zdjęcia po prostu w pewnej odległości od siebie, ale żeby uzyskać prawdziwy super dekoracyjny efekt, warto wiedzieć jak to robią styliści wnętrz, którzy komponowaniem takich galerii zajmują się na co dzień.

Zadbaj o dynamikę kompozycji

Czasami patrząc na zdjęcia i obrazy w kwadratowych ramkach mamy wrażenie totalnej statyczności. Nic się w takich galeriach nie dzieje, nic nie ma do obserwacji, oprócz ludzi na zdjęciach i towarzyszących im ilustracji. Całość jednak, jakby nie patrzeć, jest lekko nudna. Profesjonalni dekoratorzy wnętrz wiedzą, jak tę nudę przełamać. Wystarczy znaleźć jeden oryginalny element, i umieścić galerię dookoła niego. Bardzo dobrze sprawdzą się w tej roli na przykład egzotyczne, czy rustykalne przedmioty, które mają wyraźny charakter. Umieść pośrodku swojej galerii bumerang, egzotyczny afrykański instrument, czy starą podkowę. A obrazy powieś dookoła, tak aby rozchodziły się w sposób spiralny od środka. W ten sposób w kompozycji będzie panować wrażenie ruchu.

Wyeksponuj przestrzeń nad meblami

Czasami mamy przeświadczenie, że jedyne miejsce na elementy dekoracyjne jest na meblach. A co z przestrzenią nad nimi? Często pozostaje pusta, bo jakoś nie mamy na nią pomysłu. Tymczasem bardzo ciekawie wygląda galeria fotografii i obrazów, jeżeli są one rozmieszczone właśnie nad meblami, także tymi wysokimi. Kilka ramek z obrazami umieszczonych nad szafą i wysokimi segmentami będzie tworzyć wyjątkowo spójną, jak i zarazem nietypowo umiejscowioną galerię. Także pogrupowanie obrazów i zdjęć bezpośrednio nad komodą w pas, który będzie ciągnął się aż do górnej części sufitu będzie wyglądało bardzo oryginalnie.

Cała ściana jest galerią

Ale właściwie dlaczego tylko niewielka część naszego pomieszczenia ma być galerią zdjęć i obrazów? Możemy powyciągać z szuflad wszystkie zdjęcia i grafiki, które mają dla nas wartość sentymentalną i powiesić je w ramkach. Masz 25 zdjęć swojego czworonożnego pupila w różnych pozach? Śmiało, niech stanie się ozdobą salonu lub sypialni. Nie przejmuj się także, jeśli część zdjęć znajdzie się zbyt nisko lub będzie częściowo zasłonięte meblami. Wszystkie takie nakładania się warstw też wpływają na to że kompozycja nabiera życia i indywidualnego pazura.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *