Antresola na wiele sposobów

mojaosobistosc.blogspot.com

Antresola jest ciekawym rozwiązaniem architektonicznym w każdym wnętrzu i wbrew pozorom nie ma racji bytu tylko i wyłącznie tam, gdzie mamy bardzo wysokie stropy. Takie rozwiązanie konstrukcyjne bez problemu sprawdzi się już we wnętrzach o 20cm wyższych niż standardowe 3-3,5m, a więc naprawdę w wielu domach i mieszkaniach. Jej bardzo wszechstronna. Może pomieścić zarówno garderobę, jak i miejsce do spania, a także być pokojem dziecięcym czy przestrzenią do pracy. Jak zaczerpnąć pomysł na antresolę, a następnie poradzić sobie z jego wykonaniem? Prezentujemy kilka porad i inspiracji do zainteresowania się tym nietypowym rozwiązaniem w naszych wnętrzach.

Od pomysłu…

Gdzie szukać inspiracji to pewnie wiadomo wszystkim. Internet i czasopisma poświęcone tematyce wystroju wnętrz są nieocenionym ich źródłem. Ale, oprócz popadania w zachwyt i gorączkowego dopasowywania stylizacji do naszego wnętrza, warto także zainteresować się materiałami do wykonania projektu. Pamiętajmy, ze najważniejsza w przypadku antresoli jest konstrukcja, która będzie musiała umieść ciężar połowy, czy nawet jednej trzeciej piętra. Warto zainwestować w dobrej jakości materiały, które są zarazem odporne na wstrząsy i napięcia konstrukcyjne, takie jak: cegły, beton, drewno czy zbrojone szkło. Warto także wiedzieć wcześniej, jakie dokładnie pomieszczenie ma się znajdować na antresoli. Najmniej miejsca będzie zajmował pojedynczy kącik do spania, a najwięcej obszerna garderoba, albo gabinet do pracy z domu.

…Do wykonania.

Antresolę rzadko kiedy da się wykonać od początku do końca w jeden dzień. Oczywiście, w myśl zasady, że dla chcącego nic trudnego, możemy przyjąć wyzwanie i próbować, jednak efekt będzie o wiele bardziej fachowy kiedy poświęcimy na cały projekt nawet do kilku tygodni. Po pierwsze, istotne jest w przypadku budowy antresoli poziomowanie, i dokładne obliczenia co do tego, czy konstrukcja utrzyma ciężar mebli i osób, na niej przebywających. Poza tym, warto się zaopatrzyć w listwy kantówki, i zrobić z nich ramę, dodatkowo podpartą listewkami skośnymi. Zastanówmy się także, czy nasza konstrukcja nie będzie lepiej zarówno funkcjonować, jak i prezentować się podparta jednym lub kilkoma filarami. Takie antresole nadają całemu pomieszczeniu dodatkowo intrygujący charakter i wydzielają wiele mniejszych półprzestrzeni, idealnych na przykład na schowki albo umieszczenie w nich regałów z książkami.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *