Bonsai, miniatury z natury

pinterest.com

Ostatnio coraz chętniej umieszczamy elementy nawiązujące do kultury i tradycji wschodu w swoich wnętrzach. To już nie tylko przejściowa moda, ale stały element dobrego smaku i oryginalnego sposobu upiększania naszych mieszkań i domów. Powróciliśmy także do prostych, minimalistycznych form, które nie zajmują dużo miejsca, a dają wspaniały efekt. Jedną z takich form jest bonsai, miniatury drzew i krzewów, które zachwycają swoim wyglądem, jak z chińskiego pejzażu, i nadają naszym wnętrzom harmonijnego spokoju.

Chociaż sam efekt bonsai wygląda naturalnie, to cały proces wymaga jednak sporo pracy. Drzewo kupuje się jako niewielką sadzonkę a następnie przycina się i przesadza według ściśle ustalonych reguł, aby nadać mu określony kształt. W Polsce społeczność miłośników bonsai rozrasta się z roku na rok i powstaje wiele blogów, zarówno w formie tekstowej, jak i video na ten właśnie temat.

Co tylko dowodzi jeszcze bardziej, że bonsai może zająć się każdy. Sadzonkę drzewka kupimy w sklepie specjalizującym się w bonsai. Co prawda panują pewne kategorie, dzielące drzewka na gatunki indoor i outdoor, ale granice te są raczej płynne, i na balkonie lub w przestrzeni domowej może znaleźć się właściwie każdy z gatunków, jaki sobie wymarzymy. Popularne wśród nich to: cyprysik groszkowy, jałowiec chiński, jałowiec sabiński, azalia japońska, czy wisteria. Za sadzonki ze szkółki zapłacimy od 150 do 500 zł, w zależności od tego, czy drzewko jest w swojej formie pierwotnej, czy jest już prebonsai, czyli zostało nieco podkształtowane.

Wybierając sadzonkę danego gatunku drzewa, warto mieć na uwadze styl, w którym będziemy chcieli utrzymywać drzewko. Sztuka bonsai wyróżnia wiele stylów podstawowych, oraz ich podkategorii. I tak, mamy:

– styl literacki Bunjingi, zainspirowany przez chińskich pejzażystów.

– styl Chokkan, prosty i regularny,

– styl Fukinagashi, drzewka powinny być pochylone, tak jakby były smagane silnym, porywistym wiatrem.

– styl Kengai, kaskadowy gdzie drzewka charakteryzują się wijącym się pniem

– styl Moyōgi, prosty nieregularny, gdzie każda z gałęzi powinna iść w inną stronę niż poprzednia.

Oprócz tego w bonsai mamy także większe kompozycje, jak Saikei, czyli krajobraz na tacy, czy Ikadabuki – miniaturowy lasek.

Kolejnym krokiem jest zaopatrzenie się w płaską doniczkę, jak również zestaw narzędzi do przycinania drzewka, które także znajdziemy w ofercie sklepów internetowych, czasami dodatkowo oferujących kursy bonsai. Warto spróbować wyhodować swoje pierwsze drzewko. Może stanie się to jedna z naszych pasji i już za kilka lat będziemy mogli chwalić się swoją miniaturową kolekcją.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *