Azulejos – barwny skrawek Portugalii

Azulejos to jeden z symboli Portugalii, obok fado i sardynek. Powiedzieć, że są to płytki ceramiczne z długoletnią tradycją to dużo za mało. Azulejos to skrawek Portugalskiej duszy tchniętej we wnętrza i na fasady zabytkowych kamieniczek. Azulejos to cała historia która spójnie łączy się z teraźniejszością. A co najważniejsze, azulejos to nieograniczony świat zdobnictwa, mozaik i kolorów, którego najlepszym przeglądem są chociażby lizbońskie ulice. Jednak, azulejos nigdy nie da się poznać do końca, bo nie przestają nas zaskakiwać formą. Dziś także są bardzo poszukiwanym elementem wystroju wnętrz, bo gwarantują ich niepowtarzalny charakter.

Nie jest do końca jasne, skąd pochodzi nazwa azulejos. Są dwie hipotezy na ten temat, z których jedna mówi o tym, że wzięła się od arabskiego al zuleycha, co oznacza gładki kamień. A inna twierdzi, że od portugalskiego azul, co oznacza niebieski. Czyli przeważający kolor w większości wzorów azulejos. Jedno jest za to pewne. Tradycję dekorowania fasad i wnętrz budynków za pomocą tych niezwykłych ceramicznych płyt rozpoczęli już Maurowie około XV wieku. Pierwsze portugalskie fabryki azulejos powstały już 100 lat później. Rozszerzono także zakres wzorów na motywy malarskie, pejzaże i motywy marynistyczne, nieodzowne dla Państwa położonego wzdłuż morskiego wybrzeża. Powstało nawet Muzeum Azulejos w Lizbonie, gdzie możemy podziwiać najbardziej misternie wykonane kafle, często składające się w ogromne wzory, zajmujące większą część ściany.

Dziś azulejos przeżywają istny renesans. Od niedawna stały się znowu modnym elementem wystroju wnętrz, ponieważ wprowadzają do nich mnóstwo kolorów. Nowe wzory próbują także zachować technikę rękodzieła. Na przykład na stronie www.wzoryportugalii.pl znajdziemy kafle malowane i wytwarzane ręcznie, przez parę zafascynowaną Portugalią, która po powrocie postanowiła spróbować odtworzyć jej klimat w polskich wnętrzach.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *