Zieleń jest naturalnym środowiskiem dla człowieka. Zanim wprowadziliśmy się do szeregowych budynków mieszkalnych pośrodku konurbacji współczesnych miast, żyliśmy nią całkowicie otoczeni. Najnowszy trend w architekturze wskazuje powrót do naszych naturalnych korzeni. Architekci prześcigają się w pomysłach na nowoczesne budynki, które będą także spełniać ekologiczne normy oraz wprowadzać do naszego otoczenia przestrzenie zielone. Na przestrzeni ostatnich lat ukończono wiele projektów, a powstają wciąż nowe.
Istnieje kilka cech charakteryzujących zieloną architekturę. Przede wszystkim jest to wykonanie konstrukcji z materiałów przyjaznych środowisku, których eksploatacja także nie prowadzi do emisji zanieczyszczeń do otoczenia. Po drugie, budynki zwykle cechuje znaczna powierzchnia szklana, która pozwala na ograniczenie doświetlania przestrzeni w dzień sztucznym światłem elektrycznym. A po trzecie, wszystkie z nich są zbudowane w taki sposób, aby naturalnie współgrały z otoczeniem. W praktyce oznacza to duże, otwarte przestrzenie, oraz zieleń strategicznie rozmieszczoną na fasadach i na piętrach. Niektóre konstrukcje, jak Vancouver Convention Centre mają nawet dachy pokryte naturalną warstwą roślinności.
Najciekawsze projekty zielonej architektury, z którymi warto się zapoznać fotograficznie, lub jeżeli mamy taką możliwość z bliska to m.in.:
ACROS Fukusa
Bosco Verticale – także znany jako „pionowy las” w Mediolanie
Comerzbank Tower we Frankfurcie nad Menem
Menara Mesiniaga w Malezji
Musée du quai Branly, czyli Muzeum Sztuki Kultur Pozaeuropejskich w Paryżu
Waldspirale w Darmstadt, w Niemczech (projekt znanego architekta Friedensreicha Hundertwassera)