Zaha Hadid – ikona współczesnej architektury

W marcu tego roku świat obiegła smutna wiadomość o śmierci jednej z najwybitniejszych przedstawicielek nowoczesnej architektury. Zaha Hadid niewątpliwie zmieniła sposób, w jaki zaczęliśmy postrzegać budynki i konstrukcyjne limitacje. Jej projekty o odważnych i futurystycznych kształtach, często były poddawane wielu dyskusjom ze względu na wymagające, wyszukane linie bryły. Niemniej jednak, architektura to nie wszystko w czym Zaha Hadid realizowała swoje śmiałe koncepty. Często współtworzyła także elementy sztuki użytkowej, wraz ze znanymi markami odzieżowymi, czy wystroju wnętrz. Wszechstronność i pomysł to dwie cechy, które napędzały jej światową karierę.

Zaha Hadid urodziła się w roku 1950 w Bagdadzie. W roku 1977 ukończyła prestiżowe studia na Uniwersytecie Amerykańskim w Bejrucie, a następnie rozpoczęła naukę w Architectural Association School of Architecture w Londynie. Jako, że stolica Anglii sprzyja śmiałym pomysłom, co widać na przykładzie wielu architektonicznych projektów, jak Millenium Dome, Zaha zdecydowała się tam przeprowadzić na stałe. W roku 1980 otworzyła swoje pierwsze biuro projektowe Zaha Hadid Architects.

Jej kariera nabrała prawdziwego rozpędu w roku 1983, dzięki dwóm projektom przedstawionym na konkursach w Honkongu i Berlinie, które jednak nie doczekały się późniejszej realizacji. Były to: The Peak Club i budynek mający powstać na działce na Ku-Dammie. Od tej pory zaczęła być doceniana na wyrazisty, autorski styl. Wśród najważniejszych jej dzieł znajdujemy m.in.: Serpentine Sackler Gallery w Londynie, Riverside Museum w Glasgow, gmach opery w Guangzhou, Rosenthal Center for Contemporary Art w Cincinnati (USA), muzeum sztuki współczesnej MAXXI – National Museum of the 21st Century Arts w Rzymie i inne. Zaha Hadid zmarła nagle, w wieku 65 lat w Miami.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *