Shabby chic, sfatygowane ale szykowne

Shabby chic to styl dobrze znany zawodowym architektom wnętrz, ale nie aż tak rozpoznawalny jeżeli chodzi o szerszą skalę jego zastosowania. Wnętrza w stylu shabby chic łączą sobie po części klimat bohemy, po części rustykalny, a do tego wszystkiego pojawiają się salonowe dodatki. Na świecie shabby chic został spopularyzowany przez Rachel Ashwell, która na co dzień zajmuje się produkcją industrialnych mebli w tymże stylu, a także wydała już kilka publikacji opisujących niezwykłą estetykę wyświechtanego szyku. Bo właśnie to oznacza z angielskiego shabby – nie do końca nowy, znoszony, ale za to przyswojony przez użytkownika.

Najbardziej rozpoznawalnymi elementami stylu shabby chic są wszelkie pozorne niedoskonałości aranżowanych wnętrz. Może to być farba łuszcząca się ze ścian lub z drewnianych paneli, popękana skórzana tapicerka, wszelkie wytarcia farby na meblach użytkowych, elementy z patyną lub rdzą. Styl jest także nieco retro-industrialny, więc z powodzeniem odnajdzie się w takim wnętrzu archaiczna maszyna do szycia, czy inne starocie. Ale shabby chic to także mnóstwo tekstyliów, miękkich, salonowych, dekorowanych motywami kwiatowymi, o dyskretnym uroku zawieszonym gdzieś pomiędzy zwyczajnością a salonową prezencją. Odnajdzie się tu zarówno len jak i aksamit. A doskonałym tłem dla całości będzie biel off-white, która bardzo efektownie prezentuje się na powierzchniach zniszczonych zębem czasu.

Styl shabby chic to również umiejętnie dobrane, nietuzinkowe dekoracje. Całości przyświeca idea nonszalancji, i ma sprawiać wrażenie jak gdyby elementy aranżacji cudownym trafem po prostu znalazły się u nas w domu. Może to być na przykład ażurowy parawan, drewniane drzwi od rustykalnych zabudowań albo obraz na płótnie bez ramy. Polskie sklepy z wyposażeniem wnętrz oferują nam także wiele opcji stylu shabby chic. Są to przede wszystkim pastelowe meble i celowo kiczowate zegary, czy elementy oświetlenia.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *