Jak odświeżyć stary mebel?

Prawdziwe, stare meble z litego drewna to bardzo rzadki widok. Najczęściej zajmują przestrzenie takie jak nasze piwnice, czy strychy, kiedy nie mamy pomysłu jak je odnowić. Niektóre z nich są jeszcze do tego przykładami kunsztu wykonania, i przypominają nam o tym jak niegdyś podchodzono do elementów wystroju wnętrza. Takie nietuzinkowe meble to prawdziwy skarb, ale mamy często opory przed ich eksponowaniem na przykład w salonie, bo boimy się, że będą stylistycznie zgrzytać zresztą naszego meblowego otoczenia. Jak więc odnowić je w sposób naturalny, nie zabierający ich wrodzonego uroku?

Po prowansalsku

Każdy mebel, który ma ciekawą sylwetkę, pełną finezyjnych linii sprawdzi się bardzo dobrze w tej aranżacji. A wszystko czego będziesz potrzebował do jej przygotowania to biała, matowa farba, najlepiej akrylowa, ale niezbyt gęsta, tak, by nie tworzyła sztucznej powłoki, jak czynią to na przykład farby lateksowe. Jeżeli na meblu jest warstwa lakieru lub politury, musisz najpierw posłużyć się delikatnym rozpuszczalnikiem albo papierem ściernym o odpowiednio dobranej grubości. Musi zetrzeć wierzchnią warstwę, ale nie powinien powodować zbytnich zarysów na powierzchni mebla, bo matowa farba uwidoczni takie niedoskonałości. Po usunięciu wierzchniej warstwy farby, nałóż białą farbę akrylową równymi, prostymi pociągnięciami pędzla. Pędzel będzie tu o dużo lepszy niż np. wałek malarski, bo pozostawi naturalny efekt półprzezroczystych smug na gotowym meblu.

Na salonach

A jeśli mebel, który posiadasz jest zabytkowy, wówczas raczej odradzamy próby restauracji na własną rękę. Szczególnie w przypadku antyków, znacząco obniża to ich wartość. Jeżeli nie do końca wiemy do kupiliśmy na aukcji lub targu, możemy poprosić eksperta o określenie pochodzenia mebla. Osoba po architekturze i kierunkach pokrewnych lub właściciel sklepu z antykami zwykle będą potrafili udzielić nam odpowiedzi. Warto też zgłosić się do zaufanej firmy zajmującej się docelowo restauracją antyków. Tak samo przy doborze tapicerki powinniśmy kierować się poradami fachowca. Jeżeli zachowamy obiekt w dobrym stanie, to będziemy mogli go sprzedać przy zmianie wystroju za równie atrakcyjną cenę.

W nowoczesność

Ciekawym rozwiązaniem będą także w przypadku mniej cennych, a bardziej użytkowych mebli, eksperymenty z kolorem. Firma HK Living w swojej nowej ofercie proponuje na przykład meble celowo postarzane, z nóżkami pomalowanymi na pastelowe odcienie. Możesz zrobić to samo. Ciekawy efekt uzyskasz także malując kontrastowym kolorem także np. same ranty albo same boki mebla, lub wewnętrzną część półek. Kolory kontrastujące z matową, słojowatą powierzchnią drewna dadzą efekt trójwymiaru, generując małe złudzenie optyczne. Możesz także poeksperymentować z oklejaniem fragmentów mebli okleiną. Tu także polecamy odważne, kontrastujące wzory. Drewniana komoda z lamparcimi cętkami będzie interesującym ukłonem w stronę kontrolowanego kiczu.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *