Wariacje na temat biblioteczki

Książki to bardzo ważna sfera naszego życia. Podobno ten, kto czyta nie błądzi. Dlatego w naszych domach znajduje się mnóstwo tytułów od prostych poradników psychologicznych po literaturę, czy albumy fotograficzne podarowane nam na prezent. Niektórzy z nas są wręcz uzależnieni od nie tyle czytania, co posiadania książek na własność bo każdy zakup w księgarni czy szperanie na półkach sklepu z tanią książką przyprawia nas o gęsią skórkę ekscytacji. Książki traktujemy też z sentymentem, bo przypominają nam o ludziach, sytuacjach albo o więzi jaką poczuliśmy z autorem i jego twórczością. Dlatego warto aby w naszym domu znalazły należne sobie miejsce. Jak je zatem wygospodarować?

Na regale

Tradycyjny regał to oczywiście rozwiązanie wymyślone celowo dla przechowywania książek. Jest na nim mnóstwo miejsca, i jest raczej schowany, najczęściej znajdując się tuż przy ścianie. Ale nie tylko tradycyjny mebel może pełnić taką funkcję. W wielu nowoczesnych aranżacjach mieszkań znajdujemy półki umieszczone także we wnękach, które pod tym względem stanowią bardzo ciekawą alternatywę. Dalej mamy także projekty schodów z półkami, które mieszczą się na ich bocznej stronie. A ostatnim wynalazkiem są fotele dla bibliofilów, gdzie cały mebel ma strukturę takiego właśnie regału, jak np. te do kupienia na Etsy.com. Książki możemy także przechowywać zupełnie na wierzchu na półkach w centrum pokoju czy salonu. Zgromadzone przez nas pamiątki i inne bibeloty dodadzą całej biblioteczce indywidualizmu.

Luzem

Ale oczywiście regał to nie jedyna konfiguracja, w jakiej nasza biblioteczka może istnieć. Równie dobrze sprawdza się ulokowanie naszych ukochanych tytułów luzem. Szczególnie naturalnie wygląda to we wnętrzach w stylu boho, gdzie stanowi element artystycznego smaczku i zdradza humanistyczne zainteresowania właściciela. W takim wnętrzu nawet olbrzymia sterta tomów ułożonych równo pod ścianą nie wzbudzi niczyjego zdumienia. Podobnie rzecz ma się we wnętrzach, które utrzymane są w stylu vintage albo indyjskim. Innymi bardzo dobrymi przestrzeniami dla książek są także zagłówek łóżka, niewielka przestrzeń pod schodami albo wnęka po spichlerzu w starym budownictwie.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *